הכלב בפעולה

זהרה בתנוחת יוגהעבודת הידיים והרגליים באדהו מוקהה שוונאסנה-כלב מביט למטה
כמו הכלב העומד על 4 רגליים ומתמתח,כך גם תנוחת היוגה הנקראת על שמו היא על ארבעת הגפיים, כשהישבנים מורמים גבוה למעלה. הידיים והרגליים, לפי הפילוסופיה של היוגה הם חלק מחמשת אברי הפעולה, כשהאחרים הם הפה, אברי ההפרשה ואברי הרבייה.
במהלך התרגולים החוזרים ונשנים מצאתי כי ישנו דמיון בין עבודת הידיים לעבודת הרגליים באדהו מוקהה שוונאסנה וברצוני לפרט מקבילות זאת. לשם הסדר אתחיל בכפות הידיים והרגליים. בדרך כלל ישנה נטיה לשים יותר משקל על הדפנות החיצוניים של כפות הרגליים ושל כפות הידיים דבר שגורם לקיצור וכיווץ קשתות כפות הרגליים, והרמה של מפרקי כפות הידיים הפנימיים, לכן ההוראה היא לשלוח את הקרסוליים הפנימיים אל העקבים הפנימיים ואל הריצפה ולהוריד את מפרקי כפות הידיים הפנימיים אל הרצפה. יחד עם זאת יש לשטח היטב את כפות הידיים אל הרצפה , להוריד את כריות האצבעות לרצפה ובעיקר את כרית האצבע המורה והאגודל, ומן הכריות להאריך כל אצבע ואצבע כשכל מפרקי האצבעות פרוסים היטב לרצפה. האצבע האמצעית של יד ימין צריכה להקביל אל השמאלית. בכפות הרגליים עלינו להוריד את העקבים לרצפה וממפרק כף הרגל להאריך את המטטרסלים (עצמות המסרק) קדימה אל האצבעות ומשם להאריך ולשחרר את האצבעות כשמפרקי האצבעות שטוחים אל הרצפה. גם בכף הרגל, בדומה לכף היד, יש להוריד את כרית הבוהן לרצפה, ולשמור את כפות הרגליים מקבילות זו אל זו. מכפות הידיים נעבור אל האמות והשוקיים. את האמות יש להרחיק מן הרצפה כשם שאת השוקיים הקדמיות יש לקחת אחורה. בעבודת הזרועות גם נמצא דמיון לעבודת הירכיים, כאשר ההוראה היא להרים לכוון התקרה את הזרוע הפנימית ולהוריד לכוון הרצפה את הזרוע החיצונית כך שישנו סיבוב של הזרוע האחורית מבפנים החוצה. באותו האופן יש לבצע סיבוב של הירכיים העליונות האחוריות מבפנים החוצה כשהירך העליונה הפנימית עולה והחיצונית יורדת. בתנוחה זו נהוג לחשוב כי הידיים דוחפות את הרצפה ומעבירות את משקל הגוף לאחור, אך לא כך, גם הרגליים דוחפות את הרצפה ועל ידי הדחיפה ההדדית, אנו מרימים את הישבנים גבוה למעלה. כמובן כי ניתן להמשיך ולפרט את עבודת שאר אברי הגוף, אך בחרתי להתמקד באברי הפעולה ובדמיון שביניהם.
ישנם שלושה נתיבים להתפתוחת: הקרמה-מרגה, נתיב הפעולה, הניאנה-מרגה, נתיב הידע, ובהקטי-מרגה,נתיב הדבקות. אין נתיב אחד חשוב מן השני. האדם עשוי משלושה חלקים: הידיים והרגליים לפעולה, הראש למחשבה, והלב לדבקות ולהתמסרות.על כל אדם לצעוד בשלושת הנתיבים האלה ואף לא אחד מהם גבוה או נמוך מן השני.
העבודה המודעת והרגישה של הידיים והרגליים, שיש בה קואורדינציה ואינטגרציה עם הגוף כולו, מובילה לביטוי פנימי של התנוחה לא פחות מן הביטוי החיצוני, כשהמתרגל עובר את המסע מן השכבה החיצונית אל השכבה הפנימית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרטיך ופרטיותך ישמרו במערכת
*שם מלא

*מס' טלפון

*דואר אלקטרוני

*תיאור נושא הפניה


נשמח לחזור אליך בהקדם. יום טוב

מבזקי חדשות:

אני שמחה להודיע כי פתחתי את שנת הפעילות.

אמנם החודש יש לנו חגים רבים, אך על מנת לשמור על שגרה, אנחנו מנצלים את ימי תרגול האפשריים.

כמו כן המערכת מגוונת וניתן להשלים שיעורים.

שנה טובה ומבורכת, לנו, לכל עם ישראל, ולעולם כולו.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up