מודעות – מן היוגה אל החיים

פירוש המילה יוגה הוא איחוד. איחוד של מה? התשובה היא מורכבת וכוללת בתוכה תכנים כה רבים שלא כאן המקום לפרטם. אתייחס אך לאיחוד של שלושה מרכיבים מהותיים ופרקטיים בהם יכול כל מתרגל, ברמה זו או אחרת, להעמיק ולחקור צעד אחר צעד. המרכיבים הם: גוף, נשימה ומודעות.

הגוף הוא חומר הבנוי בצורה מופלאה ולמרות כל הידע הקיים, המדע מבין רק מקצתו. רוב האנשים חיים עם גופם כשהם מכירים אותו במידה מועטה, וכמעט ולא חשים אותו. במקרה הרע אנשים חשים את גופם כשהוא כואב. כמו כן רובנו מתנהלים ונעים באופן אוטומאטי מבלי להבין ולהרגיש את תנועותינו. לרוב אנשים מתעניינים בתרגול היוגה כשהם מרגישים צורך הנובע מכאב, או מעייפות, או מנוקשות פיסית, וכן הלאה, כך שצעדיהם הראשונים ביוגה הם פיסיים בלבד ואין כל רע בכך. אבל עם ההתקדמות בתרגול היוגה מתגלים רבדים עמוקים יותר, מתגלה עולם חבוי, וחווית התרגול משתנה.

הגוף הוא משכן הנשימה והתודעה ועל כן עלינו לטפח אותו כפי שאנחנו מטפחים את ביתנו. תנוחות היוגה הרבות הן הבסיס ללימוד הגוף על כל מורכבותו. דרך ביצוע תנוחות היוגה אנחנו יוצרים כוח וחוסן יחד עם רכות וזרימה. כבר בצעדים הראשונים של התרגול מתגלה הצורך בקואורדינציה שכן התנוחה דורשת מאיבר אחד להיות במצב מסוים, באוריינטציה מסוימת, ומאיבר אחר להיות במצב אחר או הפוך. בד בבד המתרגל מתחיל לחוש מקומות בלתי מוכרים בגופו, והדבר הופך להיות חוויה של גילוי. הפעולה הפיסית מעוררת את התחושה והמודעות, ואלה מתחילות לחלחל פנימה ולהתפשט אל הפריפריה. המתרגל לומד את גופו, לא דרך ידע מדעי אלא דרך התנסות חוויתית. קיימות שיטות שונות לעבודה עם הגוף כשחלקן פועלות באופן אוטומאטי ובמאסה גדולה, כדוגמת חדר כושר בו מתאמנים על כוח ועל כמות. העומק בתרגול היוגה נובע מן השילוב בין הגוף (שהוא המשקולת) והמודעות.

למודעות יש גם דרך להפתיע אותנו בגילויים בלתי צפויים וכך היא מגלה לנו את האנרגיה הנמצאת בגוף בצורת נשימה. גם הנשימה שלנו פועלת לרוב באופן בלתי רצוני ובלתי מודע. כשהמודעות מתחברת אל הנשימה, אז שתיהן צועדות יד ביד בתוך המרחב הפנימי של הגוף. המודעות נושאת את הנשימה כשם שהנשימה נושאת אתה את המודעות. אל מקום שאליו מגיעה הנשימה, מגיעה גם המודעות ואל מקום שאליו מגיעה המודעות מגיעה גם האנרגיה הוויטאלית של הנשימה, ושתיהן ביחד מכוונות את הגוף. אנחנו מגלים כאן יחסי גומלין אין סופיים, כשהעבודה של הגוף מפתחת את המודעות, המודעות את הנשימה ושתיהן ביחד חוזרות אל הגוף. כל תנוחת יוגה היא כלי קיבול שונה לנשימה, כשם שהנשימה עצמה יכולה לכוון מבפנים כל תנוחה.

ישנם ארבעה שלבים בלימוד. הראשון שבהם הוא הבורות, המצב של אי הידיעה. השני הוא איסוף הידע. השלישי הוא היכולת לנתח ולהסיק מסקנות. והרביע הוא התמימות, מצב שבו הידע קיים אך התודעה פנויה. במצב זה עולות, כמו יש מאין, תובנות חדשות, וגילויים מפתיעים. במצב זה יש בשלות ואיחוד בין הגוף הנשימה והמודעות.

דבר נוסף שהתגלה לי הוא כי ההתפתחות של המודעות, מוסיפה ומתקיימת גם מעבר לשיעורים עצמם, וזאת הן מתוך ניסיוני האישי והן מתוך עדויות מניסיונם של תלמידי. הופתעתי מכך שתלמיד בא ואמר לי כי הוא מרגיש כי המודעות שלו בחיי היום יום השתנתה, והוא מרגיש כי הוא פועל שונה ממה שפעל בעבר. בצורות שונות שמעתי זאת מתלמידים שונים. אין לי ספק כי תרגול קבוע ורציני יוצר שינוי שהוא מעבר לשעות התרגול. מתרגל היוגה עובר מסע של התפתחות פיסית ומנטאלית, מסע שאין לו סוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרטיך ופרטיותך ישמרו במערכת
*שם מלא

*מס' טלפון

*דואר אלקטרוני

*תיאור נושא הפניה


נשמח לחזור אליך בהקדם. יום טוב

מבזקי חדשות:

אני שמחה להודיע כי פתחתי את שנת הפעילות.

אמנם החודש יש לנו חגים רבים, אך על מנת לשמור על שגרה, אנחנו מנצלים את ימי תרגול האפשריים.

כמו כן המערכת מגוונת וניתן להשלים שיעורים.

שנה טובה ומבורכת, לנו, לכל עם ישראל, ולעולם כולו.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up