חווית התרגול

כשהקיץ היה בעיצומו והראה לנו את כוחו הבלתי מעורער, יצא לי לשוחח עם עמיתה לתרגול היוגה. שתינו היינו עייפות מן החום הכבד ובתוך כך שוחחנו על התרגול האישי שלנו. היא שאלה אותי כמה ואיך אני מתרגלת באופן עצמאי וסיפרה לי כי היא לא מצליחה להביא את עצמה לידי תרגול אישי ללא מורה וקבוצה. אני לעומת זאת אמרתי לה כי אני מתרגלת באופן קבוע וכמעט יום יומי והוספתי כי “כוח הרצון” הוא שחקן מפתח ובעל משמעות בהתמדה שלי בתרגול. התשובה שלה הייתה כי היא אינה מאמינה ב”כוח רצון”. נשארתי פעורת פה ושאלתי אותה לפשר הדבר. היא ענתה לי כי לדעתה כל דבר צריך להיעשות מתוך הנעה פנימית שאינה באה מתוך הכפייה של “כוח הרצון”. האמת היא כי נפתחה בפני שאלה מאוד גדולה לגבי מהות הפעולות שאני עושה בחיי, כיוון שנדמה לי כי הרוב הגדול, אם לא המוחלט, של פעולותי באות מתוך סוג של משמעת עצמית שאני משיתה על עצמי. מה היה קורה עם חיי לו הנחתי לעצמי לפעול רק מתוך חשק ספונטאני? האמת היא כי לא ניסיתי את הדרך הזו, ויותר מכך, אני לא יודעת ללכת בדרך כזו. דרכה של עמיתתי נראית לי במובן מסוים מקסימה, זוהי דרכם של ילדים הפועלים ללא הרף מתוך כיף פנימי של גילוי, למידה, העזה וכו’. אבל מה איתי? האם גם אני יכולה לחיות כך? אין לי תשובה, ועל מנת שאוכל לנסות דרך אחרת , אני צריכה להתחיל לחיות את חיי מחדש. אני רק יודעת שכמעט כל דבר שעשיתי בחיי בא מתוך מאמץ ומתוך החלטה לעשות.

כך גם בתרגול שלי ביוגה. החלק הקשה ביותר בתרגול, כפי ששמעתי מפיו של עמית אחר לתרגול, הוא להניח את מזרון היוגה על הרצפה, וזהו אכן שלב המעבר מן הכוונה אל הפעולה עצמה. תרגול יוגה בקבוצה נותן “דרייב” שלא קיים בתרגול האישי, שכן הקבוצה היא עצמה הכוח המניע. לעומת זאת כשאני מתרגלת לבד אני צריכה למצוא בתוך עצמי את ההנעה, דבר שהוא בפני עצמו בעל ערך. דבר שמלמד אותי להיות בלתי תלויה ועצמאית בעבודתי. אך מעבר לכך יש בתרגול הפרטי מימד של חקירה שגם היא אינה תלויה בהוראות שבאות מן החוץ אלא מתוך תהליך פנימי עמוק. נכון הוא כי התרגול האישי נשען על ידע שנרכש ממורה ומהתנסות בעבודה עם אנשים אחרים, אך בזמן התרגול האישי יש הטמעה של הידע. זהו זמן של שקט שמביא עמו תחושות חדשות, תובנות מפתיעות, וגילויים מרעננים. בדרך כלל אני מתחילה את התרגול בתנוחות רכות והתרגול מוביל אותי הלאה אל תנוחות יותר מורכבות וקשות, אל מאמצים פיסיים ומנטאליים, ואל יציאה מאזורי הנוחות. אני מרגישה שדרך ההתמדה שלי בתרגול אני כמובן מתחזקת ומסוגלת לבצע בקלות עוד ועוד דברים שנראו לי בעבר בלתי אפשריים, אך לא פחות מכך ההבנה שלי מעמיקה, אני חשה מקומות נסתרים, ואני לומדת למצוא הקשרים חדשים. אותה רעננות הבאה מן התרגול, עוברת אחר כך אל ההוראה שלי ובכך אני מקווה לשמור על החיוניות שלי כמורה, שאם לא כן, אמצא את עצמי כמורה בתוך דרך משעממת ומתישה.

בסופו של כל תרגול אני מרגישה התחדשות ואיזון, ואני יודעת כי ללא ההחלטה הכרוכה במאמץ פיסי ונפשי, לא הייתי עושה את הדרך ולא הייתי נושאת את פירותיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרטיך ופרטיותך ישמרו במערכת
*שם מלא

*מס' טלפון

*דואר אלקטרוני

*תיאור נושא הפניה


נשמח לחזור אליך בהקדם. יום טוב

מבזקי חדשות:

אני שמחה להודיע כי פתחתי את שנת הפעילות.

אמנם החודש יש לנו חגים רבים, אך על מנת לשמור על שגרה, אנחנו מנצלים את ימי תרגול האפשריים.

כמו כן המערכת מגוונת וניתן להשלים שיעורים.

שנה טובה ומבורכת, לנו, לכל עם ישראל, ולעולם כולו.

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up